Klinika Implantologii i Stomatologii Estetycznej w Lublinie

Stomatolog Lublin

Szukaj

Zadzwoń
tel: 669 681 007 tel: 81 527 41 71

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Piątek: 8.00-19.00

PROFILAKTYKA

To pierwszy krok w leczeniu próchnicy i paradontozy. Jej zadaniem jest przede wszystkim walka z płytką nazębną.
Systematycznie przeprowadzane profesjonalne zabiegi profilaktyczne w klinice wraz z dostosowaniem się pacjenta do wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji gwarantują zdrowe zęby i dziąsła, a tym samym piękny uśmiech, oszczędność cennego czasu i pieniędzy na leczenie.

W naszej Klinice Prima-Dent oferujemy pacjentom pełen zakres profesjonalnych zabiegów stomatologicznych z zastosowaniem sprawdzonych metod.

profilaktyka01-1

Na początku przeprowadzamy instruktaż higieny jamy ustnej. Dobieramy odpowiednią szczoteczkę, pastę oraz inne przybory. Następnie wybieramy odpowiednią dla danego pacjenta metodę szczotkowania i prezentujemy ją na modelu. U pacjentów u których istnieje taka potrzeba wykonujemy profesjonalne oczyszczenie zębów oraz usuwanie kamienia.

profilaktyka02-300x167

W zależności od rodzaju złogów na zębach stosowane są różne metody:

  • Czyszczenie zębów polegające na połączeniu skalingu i piaskowania.
  • Skaling czyli usuwanie kamienia nazębnego przy użyciu urządzeń ultradźwiękowych wraz z polerowaniem.
  • Piaskowanie czyli usuwanie osadu po kawie, herbacie, papierosach z zastosowaniem piaskarek – urządzeń, które pod ciśnieniem oczyszczają zęby mieszaniną piasku z wodą.
  • Czyszczenie mechaniczne z użyciem specjalnych past, szczoteczek i gumek usuwa nagromadzoną płytkę nazębną.

Dodatkowo polecamy dwie metody profesjonalnej profilaktyki:

→ Lakowanie
Zabieg lakowania bruzd jest rutynowym zabiegiem profilaktycznym. Dotyczy zębów przedtrzonowych i trzonowych, gdyż budowa anatomiczna powierzchni zgryzowych tych zębów ze względu na obecność głębokich szczelin i bruzd sprzyja zaleganiu bakterii, które kolonizują bruzdę już w momencie wyrzynania zęba.

Te głębokie i kręte bruzdy nie są opłukiwane przez ślinę, jak i nie są dostatecznie oczyszczane w trakcie zabiegów higienicznych. Włosie szczoteczki ma zazwyczaj większą średnicę niż średnica bruzdy, stąd dotarcie do głębokiej bruzdy nie jest możliwe. W związku z taką budową tych zębów, zaleganie bakterii powoduje rozwój niekontrolowany próchnicy.

W celu zabezpieczenia zęba wyrzynającego się przed inwazją próchnicy stosuje się zabieg profilaktyczny polegający na lakowaniu bruzd. Zabieg wykonywany jest przez lekarza stomatologa, jest zupełnie bezbolesny i komfortowy dla pacjenta.

Wskazania do lakowania:

  • całkowicie wyrznięte zęby trzonowe stałe (przede wszystkim zęby trzonowe pierwsze stałe – 6, które wyrzynają się jako pierwsze zęby stałe i mają nam służyć jak najdłużej),
  • zęby trzonowe i przedtrzonowe z głębokimi bruzdami,
  • zęby trzonowe i przedtrzonowe u dzieci niepełnosprawnych (problem w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej).

Pamiętaj !
Lakowanie pierwszych zębów bocznych stałych powinno się wykonywać możliwie wcześnie, w okresie pierwszych 6 miesięcy po wyrżnięciu się zęba.

→ Lakierowanie
Zabieg lakierowania wykonuje lekarz stomatolog w gabinecie stomatologicznym stosując do tego preparat fluoru o wysokim stężeniu. Są to preparaty bezpieczne mimo wysokiego stężenia fluoru, gdyż szybko wiążą i dobrze przylegają do powierzchni zęba, uwalniając małe ilości fluoru.

Lekarz stomatolog przed aplikacją lakieru, dokładnie oczyszcza szczoteczką wszystkie powierzchnie zęba. Na suche i oczyszczone zęby aplikatorem nakłada preparat. Z reguły lakier twardnieje w środowisku jamy ustnej tworząc przeźroczystą błonkę. Zaletą lakierów fluorkowych jest długie utrzymywanie się na powierzchni zęba i długotrwałe uwalnianie fluoru.

Wskazania do lakierowania:

  • wysokie ryzyko próchnicy u dzieci powyżej 6 roku życia,
  • złe nawyki dietetyczne u dorosłych,
  • noszenie aparatów ortodontycznych,
  • użytkowanie protez ruchomych,
  • obnażenie szyjek zębów,
  • próchnica początkowa.

Zabieg lakierownia wykonuje się w zależności od skłonności do próchnicy.

Przy średniej skłonności lakierowanie wykonuje się dwa razy w roku, czyli co 6 miesięcy. Przy większej podatności do próchnicy zabieg wykonuje się 4 razy w roku, co trzy miesiące.

Zawsze należy pamiętać, że o każdym zabiegu i wskazaniach do jego wykonania decyduje lekarz.