Klinika Implantologii i Stomatologii Estetycznej w Lublinie

Stomatolog Lublin

Szukaj

Zadzwoń
tel: 669 681 007 tel: 81 527 41 71

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Piątek: 8.00-19.00

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Chirurgia stomatologiczna kojarzy się głównie z usuwaniem (wyrywaniem) zębów. To jednak dziedzina stomatologii, która obejmuje o wiele więcej zabiegów.

Większość zabiegów wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Na specjalne życzenie pacjenta (lub w przypadku sugestii stomatologa-chirurga) istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu w znieczuleniu ogólnym – pod okiem lekarza anestezjologa.

Przed każdym zabiegiem chirurgicznym wykwalifikowany chirurg-stomatolog udziela konsultacji, na której dobierany jest dla Państwa odpowiedni plan leczenia. Lekarz zasugeruje również dobór materiałów i wybór odpowiedniego znieczulenia.

ekstrakcja

Wszystko to z myślą o Państwa komforcie!

1. Ekstrakcje (usuwanie) zębów
Pamiętajmy, że ekstrakcja zęba jest ostatecznością i dokładamy wszelkich starań, aby do tego nie dopuścić, wykorzystując najnowsze osiągnięcia medycyny.

2. Operacyjne ekstrakcje pozostawionych korzeni zębów i zębów zatrzymanych
Ząb zatrzymany to ząb, który mimo zakończonego rozwoju pozostaje niewyrżnięty (może być całkowicie niewidoczny w ustach lub widoczny częściowo). Problem ten najczęściej dotyczy “ósemek”, czyli zębów mądrości, które niejednokrotnie ułożone są poziomo w kości. Na szczęście dzięki dużemu doświadczeniu, umiejętnościom i wiedzy ekstrakcje takich zębów nie stanowią dla nas większego problemu.

3. Odsłanianie zębów zatrzymanych celem ściągnięcia ich do łuku zębowego

4. Resekcje wierzchołków korzeni
Resekcja korzenia polega na chirurgicznym odcięciu wierzchołka korzenia zęba z jednoczesnym usunięciem zmian zapalnych i odpowiednim zabezpieczeniem korzenia przed ponownym powstaniem stanu zapalnego.

Po zabiegu często pozostaje znaczny ubytek kości w okolicy resekowanego korzenia, który należy uzupełnić biomateriałem kościozastępczym np. Bio-Oss i pokryć resorbowalną membraną kolagenową Bio-Gide.

Zabieg resekcji pozwala na uratowanie zęba przed ekstrakcją w większości przypadków, obecnie wykonywany jest jednak coraz rzadziej w związku z ogromnym postępem leczenia endodontycznego (mikroskopy, lupy, nowoczesne instrumentarium i nowoczesne materiały do wypełnień kanałów).

Resekcja korzenia wskazana jest w przypadku gdy:

  • zastosowane leczenie nie powoduje zlikwidowania stanu zapalnego okołowierzchołkowego zęba
  • brak jest możliwości prawidłowego przeleczenia kanałowego zęba do końca kanału
  • konieczne jest, ze względu na rozwijający się proces zapalny ponowne przeleczenie endodontyczne, a kanał wypełniony jest twardym cementem
  • ząb posiada estetyczną i funkcjonalną koronę opartą na wkładzie koronowo-korzeniowym, którą chcemy zachować.

Resekcję można przeprowadzić przy każdym zębie, który tego wymaga, jednakże najczęściej wykonuje się ją przy zębach jednokorzeniowych (siekacze, kły, przedtrzonowe)

5. Hemisekcja i radektomia
Są to rzadko wykonywane zabiegi “ostatniej szansy” dla zębów wielo-korzeniowych w sytuacji, gdy nie ma możliwości prawidłowego przeleczenia endodontycznego jednego z korzeni lub jeśli przy jednym z korzeni występują zmiany zapalne nie poddające się leczeniu zachowawczemu. Redektomia polega na odcięciu całego problematycznego korzenia, zaś hemisekcja to usunięcie połowy zęba wraz z jednym z korzeni – pozostała część zostaje odbudowana za pomocą korony protetycznej.

6. Chirurgia implantologiczna (patrz -> Implantologia)
Ta dziedzina ma na celu poprawę warunków kostnych szczęki i żuchwy przed wszczepieniem implantów. Obejmuje następujący zakres zabiegów:

  • podnoszenie dna zatoki szczękowej (sinus lift)
  • osteodystrakcja (rozszczepienie wyrostka)
  • sterowana regeneracja kości (GBR)
  • autoprzeszczep

7. Chirurgia periodontologiczna (patrz -> Periodontologia)

8. Podcinanie wędzidełek

Wędzidełko jest pasmem tkanki łącznej przyczepionym do tylnej części wargi górnej lub dolnej i do dziąsła. Kiedy jest krótkie i nieprawidłowo przyczepione należy wykonać podcięcie wędzidełka, aby je wydłużyć. Zabieg jest krótki, bezbolesny i nie powoduje większych dolegliwości. Podcięcie wędzidełka jest ważne, ponieważ zapobiega zarówno odsłonięciu szyjek zębowych jak również defektowi kosmetycznemu w postaci diastemy (przerwy między zębami).

9. Usuwanie torbieli
Torbiel korzeniowa to występująca w tkance kostnej szczęki lub żuchwy zmiana patologiczna wywołana przewlekłym zapaleniem tkanek około wierzchołkowych zęba.

W początkowym okresie torbiel korzeniowa rozwija się bezobjawowo, a wykrycie jej we wczesnym etapie zwykle następuje przypadkowo podczas badania RTG. W późniejszym etapie, w miarę wzrostu torbieli może pojawić się wewnątrzustne wygórowanie na szczęce lub żuchwie i mogą wystąpić wówczas dolegliwości bólowe. Torbiele o średnicy nie większej niż 8 mm zwykle udaje się wyleczyć po odpowiednim leczeniu endodontycznym zęba przyczynowego. Większe torbiele wymagają interwencji chirurgicznej, która zwykle łączy się z resekcją korzenia zęba przyczynowego, względnie z jego ekstrakcją. Ubytek kostny powstały po wyłuszczeniu torbieli zwykle wypełnia się materiałem kościozastępczym.

Poznaj eksperta chirurgii

lek-mariusz-kwiatkowski

Lek. Mariusz Kwiatkowski

Założyciel Kliniki Prima Dent.  Absolwent Akademii Medycznej w Lublinie. Dyplomowany specjalista w dziedzinie chirurgii stomatologicznej.

Lekarz z ponad 40 letnim stażem pracy. Ceniony lubelski chirurg. Regularnie bierze udział w konferencjach naukowych, a także w certyfikowanych kursach i szkoleniach w kraju i za granicą.

Prowadzi leczenie z zakresu chirurgii stomatologicznej, implantologii oraz protetyki stomatologicznej.